Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Które markery, wodne czy alkoholowe warto wybrać? Sprawdzamy!

Jeszcze nie tak dawno markery były niszowym narzędziem, używanym głównie przez grafików i rysowników mangi. Ponieważ nie są odporne na blaknięcie, zostały odrzucone przez poważnych artystów. Jednak z biegiem czasu, gdy zaczęto tworzyć sztukę, która odnajduje swoje miejsce w internecie, coraz więcej artystów decyduje się na wszechstronne markery. Wygodne, nie brudzą, dobrze współpracują z innymi narzędziami. Są łatwe w użyciu. Świetnie się sprawdzają w terenie lub na zewnątrz. Idealne do podróży lub szkicowania miejskiego. Świetnie sprawdzają się przy tworzeniu fotorealizmu, abstrakcji i wszystkiego pomiędzy. Ostatnimi laty markery doświadczyły ogromnego wzrostu zainteresowania dzięki trendowi kolorowania przez dorosłych. Są uwielbiane za różnorodność kształtów końcówek. Popyt ten spowodował eksplozję liczby produktów. Najważniejsze jest zapoznanie się z różnymi opcjami i ich zastosowaniem, aby dowiedzieć się, co najbardziej odpowiada Tobie. Nie wiesz jakie markery, wodne czy alkoholowe wybrać? Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!

1. Poznaj różnicę

Czym są markery na bazie wody? Wykorzystują wodę lub połączenie wody z gliceryną jako roztwór pigmentów lub barwników znajdujących się w środku. Są zaprojektowane tak, aby można je łatwo usunąć z rąk i ubrania. Ze względu na to, że są bezwonne, jest to najlepszy wybór dla najmłodszych artystów lub osób wrażliwych na chemikalia, lub zapachy. Ponieważ markery na bazie wody nie przeciekają tak bardzo przez papier, dobrze nadają się do kolorowania lub pisania. Jeśli nałożysz zbyt dużo warstw koloru w krótkim odstępie czasu, mogą one uszkodzić papier. Zdecydowanym plusem jest, że można je ponownie aktywować po wyschnięciu, co pozwala na rozjaśnienie ich wodą lub zmycie. Większość markerów na bazie wody nie można uzupełniać.

Markery na bazie alkoholu swoją nazwę zawdzięczają temu, że pigmenty unoszą się w tuszu, a podstawowym składnikiem jest alkohol, który bardzo szybko odparowuje na papierze (można również stosować na innych powierzchniach takich jak: drewno, metal lub tworzywa sztuczne) Po wyschnięciu pigment jest trwały i niezmywalny. Oznacza to, że jeśli chcesz mieszać kolory, musisz pracować szybko. Szybkoschnące i wodoodporne. Mają wiele zastosowań. Od stemplowania po dobre ilustracje. Od graffiti po tworzenie kartek. Za ich pomocą można osiągnąć wspaniałe efekty. Oprócz tego, że są łatwe w użyciu, łączą się płynnie i w przewidywalny sposób. Ich kolory są zwykle odważne i jaskrawe. Taki zestaw markerów może zdziałać wiele. Znajdziesz go w naszym asortymencie.

2. Dla kogo, co i jak?

Wciąż nie wiesz jakie markery, wodne czy alkoholowe wybrać? Sprawdź, komu są dedykowane!

Markery na bazie wody są szeroko dostępne w tańszych zestawach dla najmłodszych. Wykonane z niższej jakości barwników, zaprojektowane tak, aby można je było łatwo zmyć z rąk. Istnieją też takie, które są specjalnie stworzone dla profesjonalistów, artystów i zapalonych hobbystów, dzięki czemu mogą być bardzo atrakcyjne w zależności od zamierzonego celu. Są dobrym punktem wyjścia.

Natomiast markery na bazie alkoholu zostały pierwotnie wykonane, aby pomóc artystom wydobyć z nich to, co najlepsze. Przy prawidłowym użyciu mogą stworzyć imponującą pracę. To tak naprawdę kolejny poziom w świecie markerów. I właściwie to, czego używają projektanci, ilustratorzy i graficy w swojej pracy.

3. Jakość stosowania

W przypadku markerów na bazie wody często pojawiają się smugi, ponieważ kolory są mieszane z każdą warstwą. Oznacza to, że zwykle będziesz wielokrotnie przechodzić przez ten sam obszar. Woda wpływa również na papier: często po dodaniu kilku warstw zaczyna się kruszyć (chyba że pozostawisz do wyschnięcia pomiędzy aplikacjami). Markery na bazie alkoholu pozwalają uzyskać intensywny i głęboki kolor. Dopóki atrament jest mokry, możesz mieszać kolory ze sobą. A gdy wyschnie, nakładasz kolejną warstwę, w ten sposób stworzysz cieniowanie w tym samym tonie. Można to robić bez powstawania smug.

4. Jaki rodzaj papieru użyć?

Ważną różnicą pomiędzy tymi dwoma nośnikami jest papier. Potencjał materiałów artystycznych będzie maksymalny tylko wtedy, gdy użyjesz kompatybilnego papieru. Markery wodne wymagają takiego, który wchłonie pewną ilość wody. W takim przypadku papier akwarelowy jest Twoim przyjacielem. Ma to ogromny wpływ na jakość Twojej pracy. Do markerów alkoholowych najlepiej się sprawdzi niepowlekany, gładki papier, ponieważ ich końcówki nie radzą sobie dobrze na szorstkich powierzchniach. Mogą strzępić stalówki i utrudniać rysowanie gładkich linii. Koniecznością jest, aby kłaść papier, na którym pracujesz na jakiejś porowatej powierzchni. Spowoduje to wciągnięcie atramentu do środka, a nie na zewnątrz i pomoże chronić powierzchnię roboczą.

Więc co lepsze? Jakie markery wybrać - wodne czy alkoholowe?

Trudno wybierać pomiędzy tymi opcjami. Warto wypróbować je samodzielnie, aby z pierwszej ręki zrozumieć, jak działają i zdecydować - które markery, wodne czy alkoholowe wybrać. To pomoże Ci zdecydować, które z nich wolisz. Rysunek wykonany markerami na bazie wody będzie wyglądał jak obraz, kolory będą nieco blade, a teksturowany papier doda miłego akcentu. Z drugiej strony markery na bazie alkoholu będą miały gładką konsystencję i jaskrawsze kolory. Żaden z nich jest lepszy, zależy tylko jaki efekt chcesz osiągnąć. Fantastyczną cechą wszystkich markerów jest to, że można mieszać różne typy i marki, nawet łączyć z innymi narzędziami np. kredkami. Pamiętaj, że najważniejsza jest zabawa!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl