Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Sprawdź, jak się pisze zaproszenie według ogólnie przyjętych zasad

Umiejętność prawidłowego pisania listów, wypracować czy zaproszeń to cenna wiedza, jaką nabywasz już w szkole. Przydaje się przez całe życie, dlatego warto dobrze opanować podstawy. Jeśli jednak zapomniałeś jak się pisze zaproszenie, nic straconego, bo dziś przypomnimy Ci najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować.

Czym jest zaproszenie i jaką może przybrać formę

Zaproszenie to według słownikowej definicji ustna lub pisemna prośba o przybycie w jakieś miejsce, lub o wzięcie udziału w jakimś przedsięwzięciu. Najczęściej dotyczy uroczystości państwowych, takich jak obchody rocznicowe; rodzinnych: chrzciny czy ślub, lecz także pozwala poinformować szersze grono o rocznicy urodzin, otwarciu wystawy czy nowej kawiarni. Współcześnie zaproszenia przybierają przeróżną formę, w zależności od stopnia ważności uroczystości, jakiej dotyczą. Możnakogoś zaprosić ustnie, osobiście i telefonicznie, wysłać wiadomość mailem lub smsem, lecz także na piśmie. Nie każde powstaje w taki sam sposób, lecz aby być zgodnym z przyjętym standardem warto wiedzieć, jak się pisze zaproszenie.

Jak się pisze zaproszenie na ważną okoliczność?

Warto pamiętać, że każde zaproszenie powinno wyrażać szacunek do osoby, której dotyczy. Oznacza to konieczność pisania zaimków dużą literą – Was, Ciebie itp. Szczególnie ważne uroczystości wymagają zastosowania pisemnej formy tego komunikatu. Trzeba jednak wiedzieć jak się pisze zaproszenie, by nie popełnić żadnej gafy. Prawidłowo skonstruowany przekaz powinien zawierać:

- miejscowość i opcjonalnie datę przygotowania zaproszenia,

- nagłówek,

- zwrot grzecznościowy w trzeciej osobie, np. serdecznie zapraszam,

- informację, kto jest zapraszany, wskazując z imienia i nazwiska,

- na jaką okazję,

- wskazanie miejsca i czasu odbywającej się uroczystości,

- nadawcę.

Co jeszcze powinno znaleźć się w zaproszeniu?

W przypadku niektórych uroczystości konieczne jest podanie swoich danych kontaktowych, nawet gdy są one powszechnie znane. Dołącz do tego krótką notkę o konieczności potwierdzenia przybycia wraz ze wskazaniem daty do kiedy należy to zrobić. W ten sposób będziesz mieć pewność kogo możesz się spodziewać. Teraz, gdy znasz zasady i wiesz jak się pisze zaproszenie, pozostaje już tylko wybór kart okolicznościowych i papeterii, na jakich spiszesz te wszystkie dane. Pamiętaj też o korzystaniu z dobrej jakości artykułów piśmiennych, które stworzą na papierze piękne kompozycje.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl