Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Sprawdź, jak się pisze pamiętnik i zachowaj swoje wspomnienia!

Pamiętnik jest bardzo osobistą formą wypowiedzi. Wiele osób zawiera w nim swoje przeżycia, przemyślenia i obserwacje. Od dziennika odróżnia go to, że jest pisany z perspektywy czasu. Pamiętnik jest kierowany do siebie samego, więc oprócz suchych faktów jest nacechowany bardzo emocjonalnie. Pozwala on na przelanie na papier swoich uczuć i uporządkowanie emocji oraz spojrzenie z dystansu na różne problemy. W naszym krótkim poradniku pokażemy Ci, jak się pisze pamiętnik i o czym warto przy tym pamiętać.

Jak się pisze pamiętnik? Podstawowe zasady

Aby pamiętnik stał się lekturą, do której będziesz chciał wrócić, warto wprowadzić kilka wskazówek przy jego pisaniu. Przede wszystkim zastosuj pierwszą osobę liczby pojedynczej. Pisz „widziałem”, „zrobiłem”, „dostrzegłem” – pamiętnik mówi przecież o Tobie i Twoich przeżyciach! Pisz subiektywnie, jesteś uczestnikiem wydarzeń, więc zwracaj się bezpośrednio do siebie i wyrażaj emocje. Nie musisz używać literackiego języka, pisz tak, jak mówisz, stosuj potoczne wyrażenia. Nie bój się też używać znaków interpunkcyjnych, takich jak wykrzykniki czy wielokropki, którymi podkreślisz swoje uczucia.

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć, prowadząc pamiętnik?

Pamiętaj, że pamiętnik pisze się z pewnego dystansu czasowego. Opisujesz w nim wydarzenia, które minęły. Nie musisz też pisać o wszystkim, wybierz najważniejsze rzeczy i to na nich się skup. Warto trzymać się porządku chronologicznego, dzięki czemu cały tekst będzie uporządkowany, a Ty z łatwością przypomnisz sobie, co się działo w danym okresie. Zadbaj, aby treść była estetyczna, czytelna i poprawna gramatycznie i ortograficznie. Wykorzystaj powyższe wskazówki i zobacz, jak się pisze pamiętnik w sposób łatwy i przyjemny.

Zadbaj o estetyczny wygląd swojego pamiętnika!

Przy przelewaniu swoich wspomnień i spostrzeżeń na papier warto też zadbać o ogólny wygląd pamiętnika. Pomogą Ci w tym różnego rodzaju notatniki, a ich szeroki wybór sprawi, że z pewnością znajdziesz taki, który będzie Ci odpowiadał. Możesz wybrać z kartkami w linie lub kratkę, z miękką lub twardą oprawą, proste i bogato zdobione. Zastosuj kolorowe zakreślacze, którymi podkreślisz najważniejsze dla Ciebie zdania. Pisz długopisem lub piórem, które dobrze leży Ci w ręce i którego lubisz używać. Istnieje wiele sposobów na to jak pisać pamiętnik, a ten, który wybierzesz, zależy tylko od Ciebie! W końcu tworzysz go dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl