Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jak napisać list prywatny? Poznaj szereg praktycznych wskazówek!

Sztuka epistolografii nie jest już tak powszechna, jak kiedyś, lecz w dalszym ciągu wiele osób preferuje ten tradycyjny sposób komunikacji, doceniając piśmienny sposób przekazywania informacji. Pisząc prywatne listy, nie trzymamy się ściśle określonych reguł i wytycznych, jednak normą pozostaje standardowy układ kompozycji. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak napisać list prywatny!

Niezbędne akcesoria do pracy, czyli jak napisać list prywatny

Korespondencja listowna rządzi się swoimi prawami. Bez wątpienia jest to proces, który wymaga zastosowania odpowiedniej oprawy. By odbiorca otrzymał estetycznie przygotowany i elegancki list, warto użyć dedykowanych akcesoriów. W tym celu z pewnością sprawdzi się unikalna papeteria, niebanalna koperta czy okolicznościowy karnet, który możesz podarować w ramach podziękowania czy obchodzenia szczególnej okazji, np. urodzin.

Jak napisać list prywatny, wykorzystując powyższe artykuły? Każde zaproszenie, imieninowe życzenia czy korespondencja pomiędzy przyjaciółmi nabierze wyjątkowego charakteru, jeśli użyjesz papeterii z delikatnym wzorem, zabawnego karnetu z uroczym zwierzakiem i dopasowanej do nich koperty!

Jak napisać list prywatny? Poznaj klasyczny układ kompozycyjny

Żeby w Twoim liście nie panował chaos, warto pamiętać o kilku podstawowych elementach każdej korespondencji. Jak zatem napisać list prywatny? Na górze kartki, po jej prawej stronie umieść miejscowość i datę, zaś odrobinę niżej, po lewej, zwrot do adresata. Może to być nagłówek pt. „Najdroższa Aniu!”. We wstępie listu warto podziękować za ostatnio otrzymane wiadomości oraz uprzejmie zapytać o zdrowie osoby, do której piszesz oraz o to, co wydarzyło się u niej od czasu poprzedniej korespondencji. Teraz jest czas na właściwą treść – piszesz o swoich sprawach i wydarzeniach. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych i pisaniu wielką literą takich słów jak: Ty, Twoje, Ciebie, Was itp. Zadbaj o zgrabne zakończenie, na końcu zastosuj pożegnanie i pozdrów adresata. Nie zapomnij o odręcznym podpisie!

Ręcznie czy na komputerze - jak napisać list prywatny?

W dobie nagminnego używania dóbr elektronicznych normą stało się pisanie e-maili, zamiast korespondencji listownej. Mimo dużej wygody, którą zapewnia pierwsza opcja, nie warto rezygnować z tradycyjnego sposobu komunikacji. Babcia i dziadek, którzy mieszkają w innym mieście czy sympatia, którą znasz się z wakacyjnego wyjazdu, z pewnością docenią Twój wysiłek włożony w staranne przygotowanie korespondencji listownej. Na komputerze szybko i sprawnie napiszesz służbową wiadomość do współpracowników czy szefa, jednak w stosunku do bliskich Ci osób, wybierz wersję ręczną!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl