Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Notatnik Olena’s Garden Dayspring Midi

Dostępność: brak towaru
Cena: 68,20 zł 68.20
ilość szt.

towar niedostępny

Ocena: 0
Producent: Paperblanks
Kod produktu: PB-46226

Opis

Olena Skytsiuk jest jedną z czołowych praktyków ukraińskiego malarstwa „Petrykivka”, stylu urodzonego w XVII wieku. Pierwotnie obrazy te były używane do dekoracji przedmiotów gospodarstwa domowego i były wyświetlane na białym tle. Dzisiejsi artyści z Petrykivki pracują na kolorowym tle, jak widać na okładce Dayspring.

Inspiracje

Era: współczesna
Region: Ukraina

Dayspring - Design Inspiration - 2

Od XVII wieku malowidło „Petrykivka” jest częstym widokiem w kozackich osadach regionu Dnieepra na Ukrainie. W tym czasie wierzono, że piękno ma moc odpędzania złych duchów. W naszym ogrodzie z obrazami Oleny Skytsiuk w Ogrodzie Oleny spotkasz tę samą poetycką piękność, która wyłoniła się z ukraińskich wiosek.

Nazwany na cześć wsi, w której przetrwał do dziś, styl malarstwa Petrykivka był pierwotnie używany przez chłopów do dekoracji bielonych ścian i wnętrz ich prostych mieszkań, a także mebli, przyborów kuchennych i innych przedmiotów gospodarstwa domowego wykonanych z drewna. Najczęstszymi motywami były kwiaty i jagody, a także symboliczne postacie ptaków, zwierząt i ludzi. Szczególnym elementem tej tradycji było użycie drobnych szczotek wykonanych z sierści kota, które stworzyły charakterystyczny obfitość tak delikatnych pociągnięć pędzla, jakie można tutaj zobaczyć.

Przez długi czas malarstwo Petrykivka pozostawało lokalnym rzemiosłem ludowym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, nie otrzymując wiele uznania za formę sztuki. Gatunek był bliski zniknięcia, gdy w 1936 r. Nauczyciel Petrykivki otworzył szkołę sztuk dekoracyjnych i zaprosił jednego z niewielu pozostałych praktyków do szkolenia przyszłych artystów. Stopniowo wykwalifikowani specjaliści stali się strażnikami tego sposobu malowania.

Pochodzenie Oleny Skytsiuk jako malarza Petrykivki łączy formalne szkolenie otrzymane od Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki z jej własną tradycją rodzinną. Jej matka pochodziła z Petrykivki i była wybitną malarką, której dzieła będą prezentowane jako dary państwowe dla zagranicznych dygnitarzy. Teraz Olena pracuje w tym samym gatunku, tworząc ozdobne obrazy pełne kolorów i wirów żywych szczegółów. W porównaniu do tradycyjnych obrazów zdominowanych przez czerwony, żółty i zielony kolorystykę Oleny można określić jako bardziej wyrafinowaną ze względu na bogactwo odcieni zastosowanych w jej kompozycjach. W tym projekcie pokrowca Dayspring bujny kwiatowy ornament wygląda na przesiąknięty światłem słonecznym, tak jakby każdy kolor został przekształcony w jaśniejszą, bardziej fantastyczną wersję jego zwykłego ja.

Żadna tradycja artystyczna nie może z czasem pozostać w pełni niezmieniona, ale artysta może docenić jej istotę nawet we współczesnym otoczeniu. Dzięki talentom takich mistrzów jak Olena Skytsiuk styl malarstwa Petrykivki nadal jest żywą, wyraźną formą sztuki ludowej inspirowaną bezwzględnym pielęgnowaniem obfitej ukraińskiej przyrody.

Dodatkowo:

  • kartonowa kieszonka na notatki w tylnej okładce
  • Papier z certyfikatem FSC
  • Satynowa zakładka
  • zszywane strony

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl